Η βιβλιοθήκη

Τη  ρήση του  Κ. Ποσλανιέκ  ότι  το  διάβασμα είναι  ένας  διάλογος ανάμεσα στη φαντασία   και   το κείμενο,  ο  θεσμός των  Σχολικών  Βιβλιοθηκών την  πραγματώνει προσφέροντας   στους μαθητές περίπου  5000  βιβλία Λόγου  και  Τέχνης. Αρωγός  σε  αυτήν την προσπάθεια  του  Υπουργείου Παιδείας  είναι  και  η  Σχολική Βιβλιοθήκη  του  Γυμνασίου Σίνδου.

Όραμά  μας είναι  μέσα  από αυτόν το  θεσμό να  βοηθήσουμε τα  παιδιά  ως αναγνώστες, ακροατές  και θεατές να  αναπτυχθούν  ψυχοπνευματικά , να  ευαισθητοποιηθούν  σε διάφορα  θέματα, να αναπτύξουν  κριτική  και ανεξάρτητη  σκέψη και  έτσι να νιώθουν  χρήσιμα, χαρούμενα και ευτυχισμένα. Αλλά  για  να κατακτήσουν  αυτά  τα τόσο πολύτιμα  εφόδια,  τα βοηθάμε  να  εντοπίσουν τις ανάλογες πληροφορίες  και  να τις  χρησιμοποιήσουν, έτσι  ώστε να  μάθουν  να αυτενεργούν.

Θέλουμε   επίσης   να στηρίξουμε  τον  εκπαιδευτικό στο σημαντικό  έργο  του, διαθέτοντας γι’ αυτό το σκοπό  το πλούσιο υλικό  της βιβλιοθήκης  μας.  Εδώ θα  βρει  πληροφορίες σχετικές με νέους  τρόπους  προσέγγισης και  μετάδοσης  του  διδακτικού  του  αντικειμένου, αλλά  και απαντήσεις  σε ψυχοπαιδαγωγικά  προβλήματα  με τα οποία  έρχεται  καθημερινά σε αντιπαράθεση. Ακόμα  πιστεύουμε  ότι το  παιδαγωγικό παιχνίδι  συμβάλλει στην προετοιμασία του νέου ατόμου για την είσοδο του στην κοινωνική ζωή, γιατί μ’ αυτό δοκιμάζει συνδυασμούς  συμπεριφορών, μαθαίνει τους κανόνες της κοινωνικής ζωής και έτσι  μπορεί να ξεπεράσει πολλά προβλήματα ή να εκπληρώσει τις επιθυμίες του, στο επίπεδο βέβαια της φαντασίας αρχικά.

Έτσι δίνουμε    την  ευκαιρία στον  άνθρωπο,  όπως  τονίζει και  ο Μ. Κοντολέων, να  φιλιώσει με  τον εαυτό  του,  να  δώσει  δημιουργική  έκφραση στη  μοναξιά  του, να  τον  κάνει ευχάριστο  στους άλλους,  αφού θα  έχει ενδιαφέροντα και  παράλληλα   τα μειονεκτήματά  του  να γίνουν  αφορμές προβληματισμού.

Έχοντας  λοιπόν υψηλό αίσθημα  ευθύνης απέναντι στο σημαντικό  ρόλο  που  καλείται η  σχολική βιβλιοθήκη   να διαδραματίσει  για  τον  σύγχρονο  άνθρωπο, ερχόμαστε να  προσθέσουμε  και το  δικό μας  στίγμα  μέσα  στον  κυβερνοχώρο.

Βλάχου Παναγιώτα

(Φιλόλογος-Υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης του Γυμνασίου Σίνδου)

Απρίλης 2003