Πληροφορίες

Στο  πλαίσιο του  Επιχειρησιακού  Προγράμματος  Εκπαίδευσης και  Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης  (ΕΠΕΑΕΚ), το Υπουργείο Εθνικής  Παιδείας  και Θρησκευμάτων ανέθεσε  στον  Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων (ΟΣΚ)  και στο  Εθνικό  Ίδρυμα Νεότητας (ΕΙΝ)  την υλοποίηση Ενέργειας 1.3γ και 1.4β "Σχολικές  Βιβλιοθήκες", που  αφορά την  ίδρυση  και λειτουργία 500 βιβλιοθηκών  σε  όλη τη χώρα.
       Σε  πρώτη φάση υλοποιήθηκε  πιλοτικό  πρόγραμμα με 50 βιβλιοθήκες ,που ανήκουν  στη
σχολική  κοινότητα  και ακολούθησαν  άλλες.  Φορέας  υλοποίησης  του προγράμματος   για  τη  δική  μας περιοχή    είναι το Αριστοτέλειο  Πανεπιστήμιο  Θεσσαλονίκης, στα  πλαίσια  του έργου  ΠΕΛΛΑ και  συγχρηματοδοτείται  από εθνικούς πόρους και  από την  Ευρωπαϊκή   Ένωση (Β΄Κοινοτικό Πλαίσιο  Στήριξης).
       Ανάμεσα στις βιβλιοθήκες  που επέλεξε  το  ΥΠΕΠΘ ήταν και  η Σχολική  Βιβλιοθήκη του Γυμνασίου  Σίνδου, που  άρχισε  να  λειτουργεί  από το Νοέμβριο του  2000.  Στο κτίριο συστεγάζονταν  δύο σχολεία  (Γυμνάσιο και  Λύκειο) και  ένα ΙΕΚ. Από τον Σεπτέμβρη του 2004 το Γυμνάσιο μετακόμισε σε νέο κτίριο, ενώ στο χώρο μας δημιουργήθηκε ΤΕΕ, με δύο τμήματα. Η  βιβλιοθήκη   βρίσκεται στο  ισόγειο και εκτείνεται   σε  ένα φωτεινό  και ευχάριστο  χώρο 52 τμ. Περιέχει τα βιβλιοστάσια , το γραφείο  του   υπεύθυνου με τους υπολογιστές, το οπτικοακουστικό  υλικό και  το  αναγνωστήριο. Αριθμεί 674 μέλη, έχουμε δανείσει πάνω από 4800 βιβλία και  είναι  ένας  ζωντανός  πόλος έλξης  για τους μαθητές  μας.