Κανονισμοί

Ε σ ω τ ε ρ ι κ ό ς   Κ α ν ο ν ι σ μ ό ς

1.Χρήστες της βιβλιοθήκης είναι όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας αφού προμηθευτούν την κάρτα μέλους που εκδίδεται μετά από την καταγραφή των προσωπικών στοιχείων τους.

2.Τα μέλη έχουν το δικαίωμα χρήσης του χώρου και του υλικού της βιβλιοθήκης (αναγνωστήριο, οπτικοακουστικά μέσα, φωτοτυπίες, δανεισμός).

3.Υπάρχει ανοικτή πρόσβαση στη συλλογή. Οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν μόνοι τους το υλικό που τους ενδιαφέρει στα ράφια ή μέσα από το πρόγραμμα του Η/Υ με τη βοήθεια του υπευθύνου της βιβλιοθήκης.

4.Οι χρήστες αφήνουν τις τσάντες τους στον ειδικό χώρο στην είσοδο της βιβλιοθήκης.

5.Στο  χώρο της βιβλιοθήκης, τα μέλη χρήστες τηρούν ησυχία. Δεν επιτρέπονται το κάπνισμα, κάθε είδους ποτό και τα φαγητά.

6.Το υλικό της συλλογής διατίθεται στα μέλη για φωτοτυπίες, για διάβασμα στο αναγνωστήριο, για δανεισμό.

7.Η  βιβλιοθήκη είναι δανειστική για όλο το υλικό της, εκτός από τα πληροφοριακά βιβλία και τα CD:

α. Όλα τα μέλη μπορούν να δανείζονται τρία βιβλία συγχρόνως για δεκαπέντε μέρες. Τα βιβλία που έχουν αυξημένη ζήτηση, είναι δυνατόν να δανείζονται για μία μέρα ή και καθόλου, για όσο χρόνο διαρκεί η αυξημένη ζήτησή τους.

β. Όλα τα μέλη έχουν τα δικαίωμα  ανανέωσης του δανεισμένου υλικού, μία φορά για επτά ημ έρες, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει ζητηθεί από χρήστη.

γ. Ο δανεισμός γίνεται μόνο στα μέλη, σε αυτοματοποιημένο πρόγραμμα Η/Υ.

δ. Για κάθε καθυστέρηση επιστροφής δανεισμένου υλικού, τα μέλη θα χρεώνονται με μια ποινή (αστέρι *). Στις τρεις ποινές θα αναστέλλεται η ιδιότητα τους ως μέλη για δυο μήνες.

9.Οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή επιστρέφει υλικό σε κακή κατάσταση, υποχρεούται να το αντικαταστήσει ή αν αυτό δεν κυκλοφορεί στα εμπόριο, να καταβάλλει το αντίτιμο της τρέχουσας αξίας του.

10.Οι μαθητές δεν μπορούν να πάρουν Ενδεικτικό ή Απολυτήριο αν δεν έχουν επιστρέψει στη βιβλιοθήκη το υλικό που έχουν δανειστεί ή δεν το έχουν αντικαταστήσει όπως ορίζει το άρθρο 9.

11.Όλοι οι χρήστες που είναι χρεωμένοι με ληξιπρόθεσμα βιβλία δεν έχουν δικαίωμα  άλλου δανεισμού.

12.Το δικαίωμα δανεισμού δεν μεταφέρεται σε άλλους. Ο καθένας δανείζεται για τον εαυτό του. Ο δανεισμός γίνεται με σειρά προτεραιότητας.

13.Δεν επιτρέπεται η εξαγωγή βιβλίου ή άλλου υλικού αν δεν έχει περάσει από τη διαδικασία δανεισμού. Κατά την έξοδο γίνεται έλεγχος για κάθε υλικό που απομακρύνεται από τη βιβλιοθ ήκη. Ο έλεγχος αυτός είναι υποχρεωτικός για όλους χωρίς εξαίρεση και οι χρήστες πρέπει να δε ίχνουν κατανόηση, ευγένεια και ευαισθησία.

Σημ.: Οι υπολογιστές της βιβλιοθήκης έχουν και τη δυνατότητα πρόσβασης στο Διαδίκτυο (Internet). Η χρήση όμως των υπολογιστών για το σκοπό αυτό υπόκειται σε κανόνες όσον αφορά τη χρονική διάρκεια και το θέμα της αναζήτησης. Η πρόσβαση γίνεται με σειρά προτεραιότητας.